4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче: Не се откажуваме, Македонија ќе набави вакцини од Кина. (Видео)

Филипче: Не се откажуваме, Македонија ќе набави вакцини од Кина. (Видео)

Не се откажуваме од другите два механизми – Ковакс и „Фајзер“ (преку Србија), но сакаме да обезбедиме процес на имунизација кој ќе има континуитет, вели министерот за здравство, Венко Филипче, во изјава за емисијата „360 степени“, објаснувајќи ги причините за купување кинески вакцини
Филипче очекува „детали во однос на договорот, цената и испораката до крајот на оваа недела“ и вели дека „суштината е во тоа што очигледно е дека производителите кои први успеаја да излезат на пазарот, а тоа е ‘Фајзер’, на пример, имаат проблем со капацитетот”

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...