19.9 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија Филипче: Не се откажуваме, Македонија ќе набави вакцини од Кина. (Видео)

Филипче: Не се откажуваме, Македонија ќе набави вакцини од Кина. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Не се откажуваме од другите два механизми – Ковакс и „Фајзер“ (преку Србија), но сакаме да обезбедиме процес на имунизација кој ќе има континуитет, вели министерот за здравство, Венко Филипче, во изјава за емисијата „360 степени“, објаснувајќи ги причините за купување кинески вакцини
Филипче очекува „детали во однос на договорот, цената и испораката до крајот на оваа недела“ и вели дека „суштината е во тоа што очигледно е дека производителите кои први успеаја да излезат на пазарот, а тоа е ‘Фајзер’, на пример, имаат проблем со капацитетот”

РЕКЛАМА
- Реклами -