9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаГрупата „Јавна соба“ на Телеграм повторно активна, се споделуваат експлицитни фотографии од...

Групата „Јавна соба“ на Телеграм повторно активна, се споделуваат експлицитни фотографии од девојки во Македонија.

Групата „Јавна соба“ на Телеграм повторно активна. Експлицитни фотографии, профили од социјални мрежи, лични податоци, адреси и броеви од девојки се споделуваат со околу 5.600 членови на групата.

22-годишна девојка од внатрешноста на Македонија се обрати до Сител. Нејзин пријател ја предупредил дека во групата биле објавени една нејзина фотографија од Фејсбук и уште две експлицитни од девојка која наликувала на неа. Пријавила во полиција, но оттаму само и рекле дека вакви групи имало многу.

Полицијата е известена за случајот, но недобивме конкретен одговор што точно преземаат надлежните.

-Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика презема соодветни мерки и активности во врска со случајот, кратко одговорија од МВР.

Од здруженијата кои се занимаат со сексуално насилство велат дека групата всушност никогаш не ни згаснала. Се појавиле повеќе групи со исто или слично име и со иста цел, објавување фотографии од девојки и споделување нивни лични податоци.

-За целиот проблем со „Јавна соба“ е токму непостапувањето на институциите. „Јавна соба“ е кривично дело кое што брои над 100 жртви. Кое било друго кривично дело со над 100 жртви ќе беше фокус на целата држава. На овој начин се обесхрабруваат жртвите да проговорат, да побараат правда во институциите, да имаат доверба во системот и да го јакнеме системот на тој начин, од една страна, и од друга страна се мотивараат идни насилници и злосторници кои што гледаат дека многу лесно поминуваат за овие кривични дела, вели извршната директорка на Коалицијата Маргини, Ирена Цветковиќ.
Извор: Сител Тв

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...