16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Колку пари се собраа во Буџетот од казните за неносење маска?

Колку пари се собраа во Буџетот од казните за неносење маска?

Translate (Eng):[gtranslate]

Најмалку 1.360.000 евра влегле во државниот буџет од казни што граѓаните ги платиле за неносење заштита на лицето. Од Министерството за внатрешни работи до сега регистрирале 136.227 прекршоци по тој основ. Казната за неносење маска изнесува 20 евра, односно 10 евра доколку се плати во рок од осум дена. Тоа значи дека откако е воведена мерката до сега граѓаните го збогатиле државниот буџет за износ меѓу 1.360.000 и 2.720.000 евра.

Граѓаните се со поделено мислење за тоа дали треба да се носи маска на отворено, но и за висината на казните објавува skopjeinfo.mk.

 

РЕКЛАМА
- Реклами -