17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Од ДСЗИ му забрание на струшкиот доктор Асани да работи во ординацијата...

Од ДСЗИ му забрание на струшкиот доктор Асани да работи во ординацијата на црно, која се наоѓа во неговиот дом !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Врз основа на наодите од вонредниот инспекциски надзор од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), во врска со случајот за директорот на струшката болница, д-р Мухамед Асани, од кабинетот на заменикот на Претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, информираат дека се во постојна комуникација со инспекторатот за сите преземени активности.

– ДСЗИ ги презема сите мерки во рамки на законските надлежност за постапување со конкретниот случај. Во ординацијата која се наоѓа во домот на д-р Асани, веќе изврши вонреден инспекциски надзор со полициска асистенција, како што налагаат правилата за надзор во објект каде нема обележано дека постои приватна здравствена устанува. При надзорот, е констатирано комплетно опремена гинеколошка ординација, нерегистрирана, односно за којашто нема никаков документ, како што се потребните дозволи за работа и за основање на фирма. Во меѓувреме, до ДСЗИ се пристигнати четири нотарски заверени изјави од пациентки, кои потврдуваат дека докторот во ординацијата сместена во неговиот дом им вршел прегледи по 15:00 часот. Една од пациентките во изјавата посочува дека во истата ординација, докторот ја контролирал нејзината бременост уште пред 8 години. Во текот на вчерашниот ден ДСЗИ на д-р Мухамед Асани му издаде решение за забрана за вршење на здравствена дејност во ординацијата која се наоѓа во неговиот дом, потенцираат од ДСЗИ.

РЕКЛАМА
- Реклами -