25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Свет Сопственикот на Лидл е милијардер, кој ни комшиите не го знаат.

Сопственикот на Лидл е милијардер, кој ни комшиите не го знаат.

Translate (Eng):[gtranslate]

Дискрецијата не е толку редок феномен за германските милијардери
Четири години по отворањето на првиот пазар, Лидл веќе имал ланец од 33 продавници.
Денес, неговата империја има 11.200 продавници во 29 земји во светот.
Избегнува да дава интервјуа и не сака да учествува во јавниот живот. Дури и во неговиот роден град, многу соседи не би го препознале кога би го виделе на улица. Бројни германски медиуми се обидуваат да стигнат до него или некој од неговата околина, но наидуваат на „ѕид од тишина“, пишува Ел Паис.

Таквата тајност многу потсетува на онаа што некогаш ја чуваше шпанскиот бизнисмен Амансио Ортега, сопственик на бројни брендови, вклучувајќи ја и Зара. Но, Шварц успеа да ја зачува таа тајност дури и во време кога имаше експанзија на социјалните мрежи.

Дискрецијата не е толку редок феномен за германските милијардери, па сопственикот на конкурентскиот ланец Алди е „недостижен“ за медиумите. И тој и неговото семејство. Покрај тој пример за тајноста на Шварц е „виновен“ неговиот карактер, но и стравот од киднапирање со кој се соочил семејството во 70-тите и 80-тите години на минатиот век.

РЕКЛАМА

 

Сепак, познати се некои информации за сопственикот на „Лидл“. Роден е во 1939 година во Хајлброн. Неговиот татко продавал овошје на големо заедно со неговата партнерка, чие презиме било Лидл. По завршувањето на средното училиште, тој започнал да работи со својот татко, а семејството Шварц го отворило првиот пазар во 1973 година, по примерот на Алди, кој веќе се ширел во Германија, нудејќи ниски цени и широк спектар на производи. Бидејќи тој не сакал да го користи своето презиме, бидејќи на германски значи „црно“, а тоа може да биде здружение на црниот пазар, тој решил да го употреби презимето на партнерката на неговиот татко, накратко и јасно – Лидл.

Четири години по отворањето на првиот пазар, Лидл веќе имал ланец од 33 продавници. Во 1977 година, Јозеф Шварц починал, а неговиот син, Дитер, застанал на чело на компанијата. Денес, неговата империја има 11.200 продавници во 29 земји во светот.Вечер

- Реклами -