14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Филипче: Ќе набавиме најсофистицирана и најскапа терапија за ковид пациенти...

Филипче: Ќе набавиме најсофистицирана и најскапа терапија за ковид пациенти…

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за здравство вчера испрати писмо до Европската комисија за резервација на најсофистицираната моноклона комбинирана терапија на антитела за третман на пациенти заболени од „COVID-19“, со „коктел“ од „casirivimab” и „imdevimab”.

Министерот за здравство д-р Венко Филипче за ова говореше во вчерашното гостување на Тв Клан. Филипче потенцираше дека кај нас е достапна целата терапија за третман на ковид пациенти, а дополнително ќе се набави нова терапија.

– Денеска испративме писмо, преку заедничкиот механизам за набавка на ЕУ со кое аплициравме за уште една терапија против ковид, всушност на истиот принцип како што го набавивме лекот Ремдесивир. За првпат во нашата земја ќе стигне најскапата терапија за ковид, т.н моноклони антитела, специфична за овој вирус. Во истиот момент кога ќе биде на располагање на европските земи, ќе биде и кај нас.“ – изјави Филипче и информираше дека лекот ќе биде набавен со помош на кредитот од Светска Банка.

РЕКЛАМА
- Реклами -