-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаКостадинов- Режимските инсталации на ВМРО се виновни за лошото рангирање за корупција...

Костадинов- Режимските инсталации на ВМРО се виновни за лошото рангирање за корупција за 2020

Сведоци сме сите дека 11 години корупцијата навлезе насекаде на нашето општество, граѓаните очекуваат силна борба против корупцијата и секако очекуваат судски разрешници, но сведоци сме за режимските инсталации во сите нивоа од правосудниот систем, изјави портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов, откако на рангирањето за Индексот на перцепција на корупцијата за 2020 година на „Транспаренси интернешнл“земјава се најде на 111-тото место заедно со БиХ, Монголија и Панама, што е најлошо рангирање од 2001 година.

 

-Точно е граѓаните имаат лоша перцепција кога гледаат дека најголемата опозициска партија го опструираше носењето на законот за јавното обвинителство. Кога гледаа граѓаните како се бореше ВМРО-ДПМНЕ во однос на заштитата криминалците во нивната партија и токму поради овие причини борбата против корупцијата во акција 21 планот е ставен многу високо во агендата. За спроведување и конечната борба против корупцијата особено ни е важно чисто и професионално судство и обвинителство, најавивме прочистување на судството тоа и се случува – рече Костадинов.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Денес го празнуваме Свети Климент Охридски

Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и...

Агелер најави нови имиња: Македонија се соочува со епидемија од корупција

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние...

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...