20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаНова казна за градоначалникот на Лозово, треба да плати 1.800 евра.

Нова казна за градоначалникот на Лозово, треба да плати 1.800 евра.

Казна од 1800 евра и опомена пред уште една санкција заработи градоначалникот на Лозово од трудовиот инспекторат. Двете мерки се изречени откако инспекторите ја посетија општината минатата недела по бројните обвинувања за мобинг од страна на вработените.

Ова е втор конкретен чекор кој го превземаат надлежните институции иако Сител речиси две години редупредува за состојбите во општина Лозово, период во кој на 12-те вработени им се изречени 30тина казни.

Раководството на општината изминатата недела ги повлече сите дисциплински постапки кои ги водеше против вработените, само три дена откако тие јавно сведочеа за мобингот кој со години го трпат од градоначалникот и секретарот. По нивните тврдења и премиерот Заев испрати порака до градоначалникот Велковски да не изигрува локален шериф.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...