16.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Нова казна за градоначалникот на Лозово, треба да плати 1.800 евра.

Нова казна за градоначалникот на Лозово, треба да плати 1.800 евра.

Translate (Eng):[gtranslate]

Казна од 1800 евра и опомена пред уште една санкција заработи градоначалникот на Лозово од трудовиот инспекторат. Двете мерки се изречени откако инспекторите ја посетија општината минатата недела по бројните обвинувања за мобинг од страна на вработените.

Ова е втор конкретен чекор кој го превземаат надлежните институции иако Сител речиси две години редупредува за состојбите во општина Лозово, период во кој на 12-те вработени им се изречени 30тина казни.

Раководството на општината изминатата недела ги повлече сите дисциплински постапки кои ги водеше против вработените, само три дена откако тие јавно сведочеа за мобингот кој со години го трпат од градоначалникот и секретарот. По нивните тврдења и премиерот Заев испрати порака до градоначалникот Велковски да не изигрува локален шериф.

РЕКЛАМА
- Реклами -