Протест за случајот „Монструм“ во Скопје, улиците ќе бидат блокирани три часа

Семејствата на обвинетите во случајот „Монструм“, најавија протест во Скопје, откако во завршните зборови на последното судско рочиште, Обвинителството побара највиоски казни за нив поради петкратното убиство кај Смилковското езеро.

Полицијата потврди дека за денеска е закажан протест со почеток во 13,30 часот, кој ќе започне од парк Чаир со движење по улицата „Цветан Димов“, во продолжение по булеварот „Крсте Мисирков“, десно по булеварот „Гоце Делчев“ заедно со група која што ќе се собира пред „Скендер бег“ ќе се упати по улицата „Филип Втори Македонски“ до OJO во траење од три часа.

„Од тие причини СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по горенаведените сообраќајници. Затворени за сообраќај од 13,00 часот до завршување на протестот, ќе бидат следните улици: булеварот Христијан Тодоровски Карпош“, улицата „.Џон Кенеди“, улицата „Цветан Димов“, булеварот „Гоце Делчев“ и улицата „Филип Втори Македонски“, а сообраќајот ќе биде пренасочен по околните сообраќајници. СВР Скопје апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници“, се вели во соопштението на МВР.

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here