31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Ќе се проширува автопатот Тетово – Гостивар

Ќе се проширува автопатот Тетово – Гостивар

Translate (Eng):[gtranslate]

Оваа година започнуваме со постапка за изработка на физибилити студија за изградба на нов автопат од Гостивар до Тетово, изјави министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски при денешната работна посета во општина Тетово.

– Бидејќи има голем број на постоечки инфраструктурни објекти на сегашната траса на патот, предвидено е тие да бидат реконструирани. Едната варијанта која се разгледува е постоечката траса да се користи од Тетово до Гостивар, а од Гостивар до Тетово да се изгради нов пат така да ќе добиеме ново модерно решение – рече Бочварски.

Тој очекува следната година да започне пробивање на новата траса на автопатот.

РЕКЛАМА
- Реклами -