15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаФИКТИВНИ АДРЕСИ ЗА ДОБИВАЊЕ НА БУГАРСКИ ПАСОШИ: Maкедонци заведени дека живеат во...

ФИКТИВНИ АДРЕСИ ЗА ДОБИВАЊЕ НА БУГАРСКИ ПАСОШИ: Maкедонци заведени дека живеат во Софија, Ќустендил, Благоевград

Македонците кои земаат бугарски пасоши, се заведени дека живеат на фиктивни адреси во соседна Бугарија, во Софија, Ќустендил, Благоевград или некоја друга општина објавува фактор.мк.

Има случаи каде луѓе кои не се во никакво сродство се запишани дека живеат на иста адреса. Посредниците за добивање на бугарски пасоши велат дека најголем дел од адресите се во Софија и Ќустендил.

„Тие адреси се фиктивни и на една адреса како жители се запишани повеќе луѓе. Мал дел од Македонците кои поседуваат имоти во Бугарија се заведени на тие адреси. Некои пак се водат дека живеат кај роднини или пријатели во Софија“, вели посредник за бугарски пасош од Западна Македонија.

Тој додава дека имало случаеви каде и мали деца на возраст од 2-3 години, добиле бугарски пасош, со цел целото семејство да замине во странство. Објаснува дека процедурата за добивање на бугарски пасош чини до 800 евра, а се чека три години. Пасоши се даваат исклучиво на Македонци, додека припадниците на помалите етнички заедници од земјава многу потешко можат да добијат пасош, што не било случај до 2015 година. И во време на пандемија, интересот за вадење на бугарски пасош е ист како и претходните години, вели нашиот соговорник.

Целосната сторија тука …

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...