24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија ФИКТИВНИ АДРЕСИ ЗА ДОБИВАЊЕ НА БУГАРСКИ ПАСОШИ: Maкедонци заведени дека живеат во...

ФИКТИВНИ АДРЕСИ ЗА ДОБИВАЊЕ НА БУГАРСКИ ПАСОШИ: Maкедонци заведени дека живеат во Софија, Ќустендил, Благоевград

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонците кои земаат бугарски пасоши, се заведени дека живеат на фиктивни адреси во соседна Бугарија, во Софија, Ќустендил, Благоевград или некоја друга општина објавува фактор.мк.

Има случаи каде луѓе кои не се во никакво сродство се запишани дека живеат на иста адреса. Посредниците за добивање на бугарски пасоши велат дека најголем дел од адресите се во Софија и Ќустендил.

„Тие адреси се фиктивни и на една адреса како жители се запишани повеќе луѓе. Мал дел од Македонците кои поседуваат имоти во Бугарија се заведени на тие адреси. Некои пак се водат дека живеат кај роднини или пријатели во Софија“, вели посредник за бугарски пасош од Западна Македонија.

РЕКЛАМА

Тој додава дека имало случаеви каде и мали деца на возраст од 2-3 години, добиле бугарски пасош, со цел целото семејство да замине во странство. Објаснува дека процедурата за добивање на бугарски пасош чини до 800 евра, а се чека три години. Пасоши се даваат исклучиво на Македонци, додека припадниците на помалите етнички заедници од земјава многу потешко можат да добијат пасош, што не било случај до 2015 година. И во време на пандемија, интересот за вадење на бугарски пасош е ист како и претходните години, вели нашиот соговорник.

Целосната сторија тука …

- Реклами -