13.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Институциите да реагираат за злоупотребата на 8,7 милиони денари од страна на...

Институциите да реагираат за злоупотребата на 8,7 милиони денари од страна на Ристовски, порача ВМРО-ДПМНЕ

Translate (Eng):[gtranslate]

Разрешувањето на директорот на Театар Комедија нема да го покрие фактот дека тој како кадар на СДСМ, злоупотребил 8,7 милиони денари, потребна е институционална разврска веднаш, реагира ВМРО-ДПМНЕ по информацијата дека Министерството за култура го разрешило Сашо Ристовски од оваа функција, а на негово место назначена е Нора Шаќири.

„По којзнае кој пат исплива на површина злоупотребата на власта и деградирањето на културата во Македонија. Поставувањето на партиски директори на културните институции од страна на некомпетентните директори во земјава доведе само некултура и пад на квалитетот граден со години. Таков е и случајот со Театар Комедија, каде власта успеа да уништи уште една успешна приказна која беше создадена од нула. Од своето формирање во 2011 година, театарот успеа да се наметне како со квалитет така и со популарност како сериозна институција, но тоа траеше се до доаѓањето на СДСМ на власт, кога започна падот“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Опозициската партија наведува дека Ристовски извршил злоупотреба на од 8.734.486 денари државни пари за кои презел обврска, но за истите не обезбедил покритие.

РЕКЛАМА

 

makfax.com.mk

- Реклами -