17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Свет Полицијата во Германија води истрага против лекар кој украл вакцина за...

Полицијата во Германија води истрага против лекар кој украл вакцина за тешко болната сопруга

Translate (Eng):[gtranslate]

Полицијата во Германија води истрага против лекар кој украл доза вакцина против Ковид-19 од центар за вакцинација, а станува збор за 69-годишен лекар во пензија кој бил ангажиран за вакцинација.

Осомничен е дека украл доза од вакцината, но не за себе, туку за сопругата за која рекол дека е тешко болна.

Докторот ја ставил дозата на вакцината во шприц, ја извадил од салата каде што се вршела вакцинација и и ја дал на сопругата. Кражбата веднаш била забележана и лекарот бил отпуштен.

РЕКЛАМА

Инцидентот се случил на 18 јануари, но сега е објавен во јавноста, објави весникот „Билд“.

курир

- Реклами -