22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонија(Видео) Четири средношколци од Скопје е развија 3Д-испечатена бионичка рака 30 пати...

(Видео) Четири средношколци од Скопје е развија 3Д-испечатена бионичка рака 30 пати поевтина од претходно направените

Средношколците Борис Ночески (17 години), Анамарија Илиева (17), Тео Китановски (16) и Орхан Бахашов (17) создале бионичка рака 30 пати поевтина од постоечката протетика, користејќи 3Д принт-технологија.

Станува збор за „ВенусАрм“, бионичката рака што може да се испринта за еден час од страна на секој со пристап до 3Д-принтер, преку инструкциите достапни на веб-страницата на тимот „еБионикс“, чии членови се средношколците.

Бионичките раце земаат сигнали од корисникот, односно од мускулите, додека специјални сензори земаат електрични сигнали и ги користат за да ја движат раката.

Протетичките раце и вештачките екстремитети им помагаат на корисниците полесно да ги извршуваат секојдневните обврските. Но проблем претставува нивната скапа цена и потребата за редовно менување.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...