22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Јас мислам обезбедивме доволно број на вакцини, па затоа и немаме...

Филипче: Јас мислам обезбедивме доволно број на вакцини, па затоа и немаме моментална потреба од руската вакцина

Во овој момент нема да правиме ништо конкретно кон ниту еден друг извор на вакцини, рече министерот за здравство, Венко Филипче прашан за евентуална нарачка на руската вакцина.

Тој образложи дека прво треба да се види како ќе тече процесот на вакцинацијата, и дозите кои ќе бидат определени според ковакс механизмот.

„Отворени сме и за таа опција. Нема сомнеж кон ниту една вакцина, вклучувајќи ја и руската. Буквално сите се добри и безбедни ги поминале своите контролни механизми. Со оглед на динамиката односно количината која ќе доаѓа во следните месеци ќе има се повеќе, па сметам дека нема да има потреба“, рече Филипче одговарајќи зошто не ја прифаќаме употребата на руската вакцина, во услови кога држави од ЕУ ја нарачуваат.

Министерот повторно најави дека наскоро доаѓаат кинеските вакцини, но не даде конкретен датум за испораката. На прашањето дали заради тоа што граѓаните ги остави без заштита, а имал можност да набави одредени вакцини ќе понесе одгвоорност, тој го избегна одговорот. Негираше дека сме биле меѓу првите земји по смртност од Ковид 19.

Филипче нема информација дали ќе се набават нови количества на кинеската вакцина со оглед дека првата која уште не е стигната е доволна само за 100.000 граѓани.

„Отворени сме за сите опции за целта, процесот да не запре, ова е доволна количина за 4 до 6 недели вакцинација, ги очекуваме во следните месеци да се зголемува“, рече министерот.

Тој кажа дека ќе се вакцинира со таа вакцина која прва ќе стигне, односно според најавите со кинеската вакцина.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...