7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаШекеринска: Не верувам дека има човек што може да го замени Зоран...

Шекеринска: Не верувам дека има човек што може да го замени Зоран Заев

Заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска очекува да се пријават повеќе кандидати за претседател на партијата на претстојните внатрепартиски избори напролет, но не верува дека ќе биде загрозена позицијата на актуелниот партиски претседател Зоран Заев.

„Се надевам дека ќе има противкандидати со што процесот ќе биде поквалитетен. Ако е само еден кандидат, тоа ќе ја намали важноста на процесот. Подобро е да имаме противкандидати, иако може нема да бидат фаворити, затоа што актуелниот претседател победи на локални избори, на парламентарни, на претседателски избори“, рече Шекеринска во Топ Тема на Телма.

Раководството на СДСМ претходно на онлајн конгресот ја промени одлуката за внатрепартиското раководство да се избира преку делегатите и наместо тоа, да гласаат сите членови на партијата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...