4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветКосовскиот премиер Хоти: Фала ти претседателе Бајден што побара Косово да биде...

Косовскиот премиер Хоти: Фала ти претседателе Бајден што побара Косово да биде признаено…

Косовскиот премиер Авдулах Хоти се заблагодари на американскиот претседател Џо Бајден на пораката која ја упати на српскиот претседател Александар Вучиќ, а во која покрај честитките по повод Денот на државноста на Србија побара меѓусебно признавање на Белград и Приштина.

„Само добри вести за Косово и натаму пристигнуваат од Белата куќа“, напиша Хоти во објава на Фејсбук, реагирајќи на честитката од Бајден во која тој ја истакна поддршката на САД за постигнување „сеопфатен договор за нормализација со Косово, фокусиран на меѓусебно признавање“.

Хоти оцени дека пораката покажува дека Косово и натаму е приоритет на американската агенда.

„Кога имате силни пријатели. среќата чука на врата. Ве предупредив!. Ви благодарам претседателе Бајден“, напиша Хоти, пренесува Танјуг.

Хоти додека дека честитката е „сведоштво на посебната поврзаност на двете земји, и за вечното пријателство“, повторувајќи ги зборовите на Ибрахим Ругова дека куќа не опстојува без пријатели.

Од своја страна Вучиќ на честитката на Бајден реагираше дека во ниту еден меѓународен акт не стои дека меѓусебно признавање е целта и посочи дека сфаќа оти тоа е новата американска политика но дека Србија на тоа не се согласува.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...