4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаОна кога немаш свој живот: Жена од Неготино креирала 60 лажни профили...

Она кога немаш свој живот: Жена од Неготино креирала 60 лажни профили на свои сограѓани

Јас во мојот живот никогаш не сум користела социјални мрежи, немам профил ниту на една платформа. Едноставно, така функционирам и немам потреба од отворање на социјален профил, и тоа го знаат сите кои ме познаваат. Вечерта на 29-ти јануари, започна да ми ѕвони телефонот, и со тоа започна мојата и голготата на моето семејство. Се јавуваа мои роднини, познаници, колеги, прашувајќи ме што се случува и како можат да ми помогнат – вака за ,,Фокус” ја започнува својата приказна Надица Фундуки, мајка и сопруга, познат адвокат од Неготино, која околу две децении работи во самостојна адвокатска канцеларија лоцирана на Градскиот пазар во Неготино.

Појаснува дека она кое го слушнала од загрижените блиски луѓе кои и се јавувале, ја оставило без зборови и во шок. Ја информирале дека на социјалните мрежи е активен нејзин профил, а објавите од истиот ги оставиле во неверување.

-Објавеното во мое име беше запрепастувачки. Наводно, сум го изгубила телефонот во кој сум имала интимни фотографии и истите завршиле во Јавна соба. Па, поради тоа моите странки прекинале соработка со мене, професијата ми била загорзена, дека ми треба финансиска помош… Објавата се споделуваше во женски групи на Фејсбук со огромен број на корисници, наводната вест за адвокатка која поради фотографии во Јавна соба останала без работа се објави со бомбастични наслови и во одредени електронски медиуми. Лагите за мојот приватен и професионален живот се проширија со неверојатна брзина, а телефонот не престана да ми ѕвони. Без двоумење пријавив во полиција – раскажува адвокатката.

Додава дека во пресрет и излегле млади полициски криминалисти од Полициска станица неготино, и заедно со неа во рок од пет дена го откриле идентитетот на лицето кое го креирало лажниот профил. Се работело за женска личност од Неготино, на возраст од 27 години, со која адвокатката се сретнала на претходно судење.

– Со годините низ професијата се запознав со секаков народ низ призма на странки и спротивни странки, сведоци низ предмети, луѓе на високи позиции и обични граѓани и никогаш досега без разлика на судските разрешници се немам замерено со никого, секогаш со почит кон донесената судска одлука. По само еден завршен кривичен предмет, по добиена судска одлука, незадоволна спротивна странка во предметот, а со цел да ми се одмазди за ваквата судска разрешница, на ден 29.01.2021 година во периодот од 17-19 часот од надвор ми ја фотографира канцеларијата, па доведена во заблуда поради адвокатската табла која се уште ми е под старите генералии Надица Мантева, а поодамна променети низ судскиот акмис-програма, креирала лажен Фејсбук профил со додадени две презимиња Надица Мантева Фундуки, па следеа лажните објави во мое име – ги појаснува таа деталите.
За повеќе детали на ФОКУС

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...