19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Интересот е голем за вакцинација, само за неколку часа се имаат...

Филипче: Интересот е голем за вакцинација, само за неколку часа се имаат пријавено над 8.000 луѓе

Веб-страницата Vakcinacija.mk од денеска ја пуштивме во употреба, a zа само неколку часа има повеќе од 8.000 регистрирани граѓани, соопшти на социјалните мрежи, министерот за здравство, Венко Филипче.

Веб-страницата www.vakcinacija.mk од денеска ја пуштивме во употреба. За само неколку часа има повеќе од 8000…

Posted by Венко Филипче on Среда, 10 февруари 2021

„Сите пополнети апликации на страницата ќе бидат внесени во системот ‘Мој Термин’ и нема потреба дополнително да го ажурирате податокот или да го барате и информирате својот матичен лекар дека сте се регистрирале. Согласно распоредот предвиден во планот за вакцинација, матичниот лекар ќе ве повика и ќе ве информира за точниот датум и час кога треба да се вакцинирате на пунктот кој ќе го изберете при регистрацијата“, објаснува Филипче во објавата.

Министерот нагласува дека во првата фаза ќе се вакцинираат здравствените работници и граѓаните над 70 години.

„Сите останати кои се регистрирале ќе бидат контактирани во матичниот тогаш кога нивната група ќе биде на ред за вакцинирање согласно националната стратегија“, посочува Филипче кој додава дека вакцинирањето е доброволно, но е единствениот начин за да го победиме вирусот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...