24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Градоначалникот Николов: Немам ништо против да се учи бугарскиот јазик во училиштата...

Градоначалникот Николов: Немам ништо против да се учи бугарскиот јазик во училиштата во Штип

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалникот на Штип Сашко Николов вели дека нема ништо против да се изучува факултативно бугарскиот јазик во штипските училишта.

Тој дал ваков предлог и до бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов кој беше во посета на градот и имаше средба со градоначалникот Николов.

– Во духот на добрососедството, во духот на подобрата комуникација, дадов предлог до самиот амбасадор дека немам ништо против во нашите училишта факултативно да се изучува бугарскиот јазик, бидејќи секој јазик којшто е познат и е присутен претставува основна комуникација помеѓу народите – изјави Николов на прес-конференцијата по средбата.

РЕКЛАМА
- Реклами -