1.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот Николов: Немам ништо против да се учи бугарскиот јазик во училиштата...

Градоначалникот Николов: Немам ништо против да се учи бугарскиот јазик во училиштата во Штип

Градоначалникот на Штип Сашко Николов вели дека нема ништо против да се изучува факултативно бугарскиот јазик во штипските училишта.

Тој дал ваков предлог и до бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов кој беше во посета на градот и имаше средба со градоначалникот Николов.

– Во духот на добрососедството, во духот на подобрата комуникација, дадов предлог до самиот амбасадор дека немам ништо против во нашите училишта факултативно да се изучува бугарскиот јазик, бидејќи секој јазик којшто е познат и е присутен претставува основна комуникација помеѓу народите – изјави Николов на прес-конференцијата по средбата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...