22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСоопштение од Кабинетот на вицепремиерот Битиќи во врска со неговата изјава за...

Соопштение од Кабинетот на вицепремиерот Битиќи во врска со неговата изјава за автопатот Прилеп-Битола

Во насока на јасно, правилно и точно информирање на јавноста и граѓаните, а во однос на насловот „Автопатот Прилеп-Битола ќе биде готов за 1,5 година“, објавен во одредени медиуми, кој се однесува на денешната изјава на заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, за време на средба со стопанствениците од Пелагонискиот регион, Кабинетот на ЗПВРСМ Битиќи има потреба да реагира и да ги замоли медиумите да го корегираат насловот и да реферираат прецизно на изјавата на Вицепремиерот која гласи:

„Јас би сакал да укажам на една делница, која е доста зборувана, станува збор за Прилеп-Битола. За прв пат воведуваменов начин за изградба на автопати во државата, а тоа се ФИДИК правилата. За граѓаните, мора да укажам, дека овие правила ни овозможуваат да имаме автопатско решение, кое е поефтино, побрзо изградено, или во временски период, ќе заштедиме најмалку една и пол година, во споредба со тоа кога би оделе со нормален налин на проектирање и градење. Денес може да кажам дека Пелагонискиот регион ќе има автопат Прилеп-Битола за една и пол година (најмалку) побрзо, отколку кога би граделе во друг случај. Моето очекување е дека веќе наесен ќе имаме избрана компанија која ќе работи на изградба на автопатот Прилеп-Битола. Се надевам ако не послужи времето, до крајот на годината (2021 година), ќе можеме да ги воведеме во работа.“

Напоменуваме дека вицепремиерот Битиќи ги потенцираше ФИДИК правилата, како побрзо решение, преку кое значително побрзо би се реализирала автопатската делница Прилеп-Битола, односно дека тој автопат би се изградил за една и пол година побрзо, во однос на нормалниот начин на градба, кој се применуваше досега.

-Кабинет на вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

ЦУК: Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови. Секторот...