0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Македонија Вакцините од Кина, нема да пристигнат на 16-ти иако така најави премиерот...

Вакцините од Кина, нема да пристигнат на 16-ти иако така најави премиерот Заев, државен празник на кинезите е до наредниот петок, а прославите ќе траат до крајот на овој месец.

Translate (Eng):[gtranslate]

Со авион од Унгарија, имало најава дека вакцините од Кина ќе стигнат на 16-ти февруари на скопскиот аеродром. Датумот го најави и премиерот Заев, но планот е откажан бидејќи вакцините се уште не се подготвени во Кина.

поред информациите на Телма, македонскиот контингент од Пекинг требало заедно да патува до Будимпешта заедно со унгарскиот контингент од 250 илјади дози и црногорската пратка од 150 илјади вакцини. Тие 600 илјади вакцини во Будимпешта би се поделиле за секоја земја посебно. Македонските 200 илјади вакцини и црногорскиот контингент потоа со ист авион на Визер требало да заминат прво за Скопје на 16-ти февруари, а потоа за Подгорица. Но планот и авионскиот вакцина мост е откажан.

Министерот Филипче телефонски ни тврдеше дека не постои таков договор за таков лет и не може да одговара по шпекулации за непостоечки работи.
телма

РЕКЛАМА