17.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Граѓаните сеуште мака мачат со снегот, но градските власти се задоволни од...

Граѓаните сеуште мака мачат со снегот, но градските власти се задоволни од сработеното..

Translate (Eng):[gtranslate]

одмрзнати улици, затрупани тротоари-и по два дена од обилните врнежи од снег граѓаните едвај се движат низ главниот град.

Иако булеварите се исчистени, сликата е поинакава низ споредните улици. Ниту граѓаните ниту автомобилите не можат безбедно да се движат по нив.

Критично е во повеќе скопски општини. Граѓаните се жалат дека сами мора да се справуваат со снегот како знаат и умеат. Едни се гневни на локалните власти, други пак лопати во раце и денеска сами го расчистуваа снегот.

РЕКЛАМА

 

Од град Скопје за Тв Сител велат дека интензивно работат на терен. Од таму уверуваат и дека главните булевари се проодни и чисти. Одговорноста за споредните улици ја префрлија на општините.

Од град Скопје велат и дека во изминативе два дена 19 камиони го расчитувале снегот низ 180м скопски улици и булевари.

- Реклами -