21.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаГраѓаните сеуште мака мачат со снегот, но градските власти се задоволни од...

Граѓаните сеуште мака мачат со снегот, но градските власти се задоволни од сработеното..

одмрзнати улици, затрупани тротоари-и по два дена од обилните врнежи од снег граѓаните едвај се движат низ главниот град.

Иако булеварите се исчистени, сликата е поинакава низ споредните улици. Ниту граѓаните ниту автомобилите не можат безбедно да се движат по нив.

Критично е во повеќе скопски општини. Граѓаните се жалат дека сами мора да се справуваат со снегот како знаат и умеат. Едни се гневни на локалните власти, други пак лопати во раце и денеска сами го расчистуваа снегот.

 

Од град Скопје за Тв Сител велат дека интензивно работат на терен. Од таму уверуваат и дека главните булевари се проодни и чисти. Одговорноста за споредните улици ја префрлија на општините.

Од град Скопје велат и дека во изминативе два дена 19 камиони го расчитувале снегот низ 180м скопски улици и булевари.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...