1.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче: Во набавката на вакцини нема политика, чекавме да се увериме во...

Филипче: Во набавката на вакцини нема политика, чекавме да се увериме во ефикасноста и на руската вакцина, па ако треба ќе ја набавиме и нејзе..

Во набавката на вакцини нема политика, па така нема политика и во евентуалната набавка на руската вакцина Спутник V, изјави министерот за здравство, Венко Филипче за ТВ 24.

Напредното истражување во клиничките студии на „Фајзер“, што го истакна и при примопредавање на српската донација на 4.680 дози на граничниот премин „Табановце“ викендот, Филипче го повтори и денеска како причина зошто се решиле за преговори со американскиот производител. Додека фајзеровиот производ бил во, речиси, завршна фаза, руската вакцина била во трета.

– Во вакцинацијата нема политика. Тоа е исклучиво прашање што ги прави правилата во делот на завршување на студиите и сите сертификати кои вакцините ќе ги добијат. Бидејќи „Фајзер“ беше понапред во клиничките испитувања, затоа и почнавме преговори со нив. Кога пристигна понудата од руската амбасада за набавка на „Спутник“, вакцината се наоѓаше во третата фаза на клиничката студија. Но, сè уште не е завршен целиот процес. Немаме проблем да набавиме. Не постои тука политика, рече Филипче.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...