4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаСреда среќен ден: Утре ќе се вакцинираат првите 260 здравствени работници

Среда среќен ден: Утре ќе се вакцинираат првите 260 здравствени работници

Имунизацијата ќе започне во пунктовите сместени во модуларната болница до Клиниката за инфективни и фебрилни состојби
Вакцинацијата против ковид-19 официјално започнува утре кога првите 260 здравствени работници од земјава ќе ја примат првата доза на вакцината „Фајзер“.

Имунизацијата ќе започне во пунктовите сместени во модуларната болница до Клиниката за инфективни и фебрилни состојби. Пунктовите ќе работат во две смени од 8 до 20 часот, а според утврдениот план, термините за вакцинирање ќе бидат на секои 10 минути.

Како што информира Министерството за здравство, на првиот ден е предвидено вакцинирање на 260 здравствени работници.

Во земјава засега има 4 680 дози од вакцините на „Фајзер“, кои земјава ги доби од Србија, од каде вкупно треба да пристигнат 8 000.

Покрај вработените на Инфективната клиника, меѓу првите ќе се вакцинираат и здравствените работници од ковид-центрите во земјава. Вакцините ќе ги аплицираат медицински тимови од Здравствен дом Скопје.

За секој здравствен работник што ќе прими вакцина, веднаш ќе биде резервирана втора доза за ревакцинација.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...