11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаХуманитарецот Ѓеорѓиевски изгради нов дом за самохрана мајка на три деца

Хуманитарецот Ѓеорѓиевски изгради нов дом за самохрана мајка на три деца

28 – годишната Елена Манасиева и нејзините три дечиња на возраст од два месец до четири години за 25 дена добија нов дом. Хуманитарецот Александар Ѓеорѓиевски, која на македонската јавност и е познат по голем број на хуманитарни акции, а како поранешен пожарникар учествуваше и во спасување на луѓе во земјотресот во Хрватска успешно ја заврши и оваа мисија.

За случајот дознал преку статус на социјалните мрежи. Откако и лично се уверил во какви услови живеат, за неполн месец со мајстори и донации од малите и средните фирми го изградија домот на ова семејство, објави Телма.мк.

Децата на Елена веќе нема да се капат во корито или по надвор. Лани поради неуранетост и премрзнатост едно од нејзините рожби и починало. Среќна е што од денеска ќе влезат во новиот дом.

Живее со социјална помош и детски дототок, скромните примања и одат за плаќање на сметки за струја. На оваа жена потребна е и елементарна помош во храна и облека, а поранешниот штипски пожарникар Александар најавува дека по оваа завршена мисија ќе следи и нова, но смета дека е неопходна и поддршката од медиумите, но и од големите компании, кои ретко донираат.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...