23.1 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Заев: Ако бидат откажани дел од нарачките, следни за нарачка ќе бидат...

Заев: Ако бидат откажани дел од нарачките, следни за нарачка ќе бидат вакцините „Спутник“

Translate (Eng):[gtranslate]

Ние сме нарачале толку вакцини против Ковид-19, колку што Комисијата за здравство кажува по нивна проценка дека е доволно за колективната имунизација да се постигне во населението. Така што дефинитивно сме направиле чекори, сме потпишале договори, некаде авансно сме платиле или слично за да ги обезбедиме тие количини. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев.

– Ако продолжиме да порачуваме вакцини „Спутник“, следна веројатно е „Астра Зенека“, па нови количини од „Фајзер“, па нови количини од „Синофарм“ и ќе се затекнеме да има пет милиони вакцини во државата. Тоа е недозволиво заради рационалноста и наменското трошење на јавните пари. Затоа сме направиле договори толку колку што имаме потреба согласно националниот план за вакцинација на граѓаните во Република Северна Македонија. Ако се откаже дел од нарачките и се анулира дел од нарачката веројатно следни за нарачка ќе бидат токму „Спутник“ вакцините, рече Заев, одговарајќи на новинарско прашање по отворањето на новата Европска куќа во Струмица.

libertas

РЕКЛАМА
- Реклами -