2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаСлучајот е пријавен и во Мвр: Скопјанец 4 години лекуван со погрешна...

Случајот е пријавен и во Мвр: Скопјанец 4 години лекуван со погрешна дијагноза !!

Проблемите со јавното здравство не се обични, не е тоа јавен сервис за водовод, крпење улици или собирање ѓубре што утре може да се поправи без фатални последици. Грешките во здравството мноу често се плаќаат со тешки трауми, инвалидитет или загубени животи, а не паметиме кога некој одговарал за тоа.

Наша читателка ни испрати докумнети и свој опис на случувањата, новата црна приказна за јавното здравство во Македонија:

Се викам Весна, мојот татко во претходните 4 години се лечеше од проширена аорта на срцето, медицински термин аневризма на државната кардиохирургија од проф. др. С. Ј

 

Пред три недели доби влошување на состојбата со отежнато дишење, кашлица, отоци по нозете, тешка анемија трчајќи по вратите на државната болница четири дена беше третиран во дневната болница на кардиологја за по многу напори и барање од наша страна да се направат испитувања.

Едвај, на 25.01.2021 год. го примат на кардиологија, во текот на приемот има примено две кеси крв и инфузии за во петокот на 29.01.2021 год. да биде пуштен дома со терапија и препорака за еден месец да се јави на контрола..

По влошување на состојбата во наредните два дена бевме приморани после сите трауми од државната клиника да одиме во понеделникот во Систина.Нема достапен опис

Јас, како иницијатор, бев присутна на прегледот од страна на др. Божиновски во Систина. По изврешно ехо од страна на докторот беше констатирано дека татко ми воопшто нема аневризма како што стои четири во неговата дијагноза и колку што години е лечен дека боледува од аортна стеноза, и дека ситуацијата е премногу ризична и мора итно на операција.

На 02.02.2021 год извршена е операција на две валвули од кој едната е вештачка,а другата е репарирана со доста преговори од наша страна и од страна на докторите дали воопшто ќе стане од операција поради тоа што беше многу алармантна и критична ситуацијата.

за повеќе детали тука… ИнфоМакс

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...