7.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Македонија Египќаните од Охрид до јутјуберот Ритко: Или јавно да ни се извинеш...

Египќаните од Охрид до јутјуберот Ритко: Или јавно да ни се извинеш или ќе добиеш тужба?! (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Здружението на Египќаните од Охрид Пирамида бара јавно извинување од Јутуберот Ритко, се вели во соопштението од Здружението на египќаните. Тие во истото додаваат:

Доколку Ритко Мемедов не се произнесе после вчерашното видео извинувајќи се ЈАВНО на египќаните , во следниот период ќе поднесеме кривична пријава за :

– Говор на омраза и нетрпеливост кон Египќаните

РЕКЛАМА

– Потикнување на Етничка нетрпеливост

– Расна Дискриминација

– Етничка нетепеливост

– Омаловажување

– Исмејување …

Од здружението додаваат дека Јутуберот злоупотребил јавна слика за да се исмејуваат личности и додаваат дека двајца на сликата се носители на јавна функција, еден е советник а другиот пратеник.

- Реклами -