31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Распишана национална и меѓународна потерница за Мијалков иста како на Груевски

Распишана национална и меѓународна потерница за Мијалков иста како на Груевски

Translate (Eng):[gtranslate]

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје донесе решение за согласност за распишување меѓународна потерница од страна на МВР за Сашо Мијалков.

-Заради интерес на медиумите во однос меѓунардоната потерница за обвинетиот С.М., ја информираме јавноста дека од страна на надлежното Министерство за внатрешни работи до Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, предпладнево е поднесено барање за согласност од судот за распишување меѓународна потерница за обвинетиот на кој во текот на вчерашниот ден му беше определена мерка куќен притвор со 24 часовен надзор по негово пронаоѓање односно лишување од слобода, се наведува во соопштението од судот.

Кривичниот совет веднаш по приемот на барањето, како што стои во соопштението, има донесено решение за согласност за распишување меѓународна потерница од страна на МВР и истото е доставено до барателот.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -