Eден од осудените на доживотна казна затвор Агим Исмаиловиќ: Јас не сум Мијалков или Груевски да ви избегам.

Агим Исмаиловиќ, еден од обвинетите во “Монструм”, денеска доби доживотна казна затвор.

Исмаиловиќ по пресудата прокоментира дека нема да бега како што тоа го направиле Никола Груевски и Сашо Мијалков.

“Јас кажувам дека немам ништо со ова кривично дело. Вие решавате и во врска со предлогот за притвор, да ви укажам дека сум бил на слобода три години, и до последниот ден кога бев на слобода, и кога беше даден предлогот за притвор од страна на обвинителството, ви ветив било каква одлука да донесе овој суд, јас нема да бегам и ќе одговарам на секој повик и ќе бидам достапен на законот. Јас нема да бегам како што избегаа Груевски, Мијалков и другите”, рече Исмаиловиќ.

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен. Вака заврши второто судење за петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

Потсетуваме, убиствата кај Смилковското езеро се случија на 12 април 2012 година, на Велики четврток, пред празникот Велигден.

Притоа беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here