13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Оливер Спасовски: Тој што е приведен пред лицето на правдата, во главата...

Оливер Спасовски: Тој што е приведен пред лицето на правдата, во главата му се вртат мисли само како да побегне..

Translate (Eng):[gtranslate]

Во гостувањето во „Утрински брифинг“ министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека обвинетиот екс директор на УБК Сашо Мијалков беше 40 часа недостапен за органите на прогонот.

– Многу саати се изгубени во подготвувањето на решенијата за притвор и клучот на проблемот е токму тука. Генерално мора да го консолидираме системот. Што значи тоа – ако видите дека во одреден сегмент тој систем не е функционален, тој мора да се подобрува. Тој што е приведен пред лицето на правдата има само една мисла во главата – како да избега и ништо друго. Ние, државата мора да биде подготвена, институциите мора да функционираат да се создаде систем кој што ќе овозможува брза, ефикасна и навремена акција. Системот функционира кога сите заедно, делуваме во одреден момент. Се изврши притисок, се разговараше за постапки наблокада на имот, приведување на лицата кои биле во неговото опкружување. Тоа е притисокот кој што го прави системот во одреден момент. Кога зборувам за неговата нефункционалност и консолидација, треба да видиме кои се сегашните законските норми. Тие го предвидуваат патот по кој што одиме сега, рече Спасовски.

РЕКЛАМА
- Реклами -