20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче не знае дали Сашо Мијалков се тестирал и дали пријаваил самоизолација...

Филипче не знае дали Сашо Мијалков се тестирал и дали пријаваил самоизолација после високата температура.

Немаме информација дали Сашо Мијалков контактирал со епидемиолози или претставници на ДСЗИ согласно неговата изјава, рече министерот за здравство Венко Филипче на новинарско прашање за тврдењето на поранешниот директор на УБК дека не избегал туку во бил изолација поради симптоми на ковид-19.

Филипче денска на Табановце од неговиот српски колега Златибор Лончар, ја прими втората пратка од осумте илјади вакцини од компанијата „Фајзер“.

Сашо Мијалков, кој е обвинет во предметот „Таргет – Тврдина“ и од неделата беше недостапен за органите на прогонот, вчера се појави пред Јавното обвинителство за да го подигне решението за домашен притвор што му го одреди Кривичниот суд. Мијалков кажа дека не избегал, туку се повлекол во изолација поради здравствени причини – имал висока температура и симптоми на корона.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...