17.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаНаум Петрески: Многу е тешко живеам од платата на жена ми, за...

Наум Петрески: Многу е тешко живеам од платата на жена ми, за една година имам загубено 70.000 евра заради пандемијата..

Наум Петрески е еден од најпознатите македонски пејачи на народна музика.

Петрески како и многумина пејачи изминатата година како и другите музичари се без работа поради актуелната ситуација.

Популараниот фолк пејач Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници во износ на две бруто минимални плати, односно од околу 21,776 денари, која им следува на 731 естраден уметник од земјава, како поддршка во справувањето со Ковид-19 последиците.

Тој денес за Бекстејџ даде интервју на кое говореше на многу теми, меѓу кои и за актуелната ситуација:

„Тешко е, преживуваме некако без музика, но не е лесно. Последната година сум во минус од 60, 70 000 евра. Така да живееме со плата од жена ми и пензија од мајка ми“, изјави Петески.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...