23.1 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Наум Петрески: Многу е тешко живеам од платата на жена ми, за...

Наум Петрески: Многу е тешко живеам од платата на жена ми, за една година имам загубено 70.000 евра заради пандемијата..

Translate (Eng):[gtranslate]

Наум Петрески е еден од најпознатите македонски пејачи на народна музика.

Петрески како и многумина пејачи изминатата година како и другите музичари се без работа поради актуелната ситуација.

Популараниот фолк пејач Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници во износ на две бруто минимални плати, односно од околу 21,776 денари, која им следува на 731 естраден уметник од земјава, како поддршка во справувањето со Ковид-19 последиците.

РЕКЛАМА

Тој денес за Бекстејџ даде интервју на кое говореше на многу теми, меѓу кои и за актуелната ситуација:

„Тешко е, преживуваме некако без музика, но не е лесно. Последната година сум во минус од 60, 70 000 евра. Така да живееме со плата од жена ми и пензија од мајка ми“, изјави Петески.

- Реклами -