2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаНова донација: Возилата на Итната медицинска помош во Скопје ќе се опремат...

Нова донација: Возилата на Итната медицинска помош во Скопје ќе се опремат со систем за навигација и ГПС локација

Возилата на Итната медицинска помош во Скопје ќе бидат опремени со систем за навигација и ГПС локација со што точно ќе се знае каде се и на местото на повик ќе биде испратено она возило кое е најблиску.

Станува збор за донација од Стопанка банка со која ќе бидат опремени сите возила на Итната медицинска помош во Скопје.

– Тоа значи дека за 21 возило секогаш преку централниот мониторинг точно ќе се знае каде се лоцирани и колку време е потребно да се јават и да се укаже итна медицинска помош. Ова значи дека значајно ќе се рационализира работата и дека до местото на повик ќе стигнува возилото кое ќе биде лоцирано дека е најблиску, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче при примопредавањето на донацијата.

Со ова, смета тој, целосно ќе се смени начинот на кој функционира оваа служба и граѓаните ќе добијат побрз пристап до итната медицинска помош.

Директорот на Здравствениот дом Виктор Исјаковски изрази задоволство од досегашната соработка со Стопанска банка и истакна дека се добиени и 12 медицински фрижидери од кои два се веќе инсталирани во поликлиниката Бит пазар.

Тв24

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...