13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Премиерот Заев најави нови инвестиции: Кромберт и Шуберт“ доби една цела нова...

Премиерот Заев најави нови инвестиции: Кромберт и Шуберт“ доби една цела нова линија на „Мерцедес“ а тоа се нови 1.600 работни места

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, објави нови инвестиции во државава, на седницата за пратенички прашања во Парламентот.

„Она кое што сакам да го знаат граѓаните е дека во овој период е купена фабрика за кабли Неготино, од турска компанија, којашто не работеше години и години, за 6.5 милиони евра. „Дрекслер Мајер“ најавија инвестиција во Куманово за нови 2.000 вработувања. Овие денови нов погон во Кавадарци исто „Дрекслер Мајер“. „Кромберт и Шуберт“ доби една цела нова линија на „Мерцедес“, којашто ќе значи ангажман на 1.600 работници и бараат локација, веројатно се пред одлука за нова фабрика во државава. Со 9 компании во моментов преговараме како за нови странски инвестиции. Очекуваме во втората половина да се вратиме на нормалниот раст“, рече премиерот Заев.

„Пред некој месец и агенцијата „Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на државата, секаде паѓаат кредитните рејтинзи, ретко е некоја земја со стабилен, или се бројат на една рака, земјите со напредок“, додаде премиерот Заев.

РЕКЛАМА
- Реклами -