22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Хесенската мировна награда од 12.500 евра, Заев ја донираше за медицинските лица..

Хесенската мировна награда од 12.500 евра, Заев ја донираше за медицинските лица..

Translate (Eng):[gtranslate]

Во свое лично име, во име на Министерството за здравство и сите оние кои се на првата линија во борбата со Ковид-19, упатувам благодарност до премиерот Зоран Заев за неговото лично учество во оваа заедничка акција, напиша министерот за здравство Венко Филипче на социјалните мрежи.

„Премиерот, својот дел од Хесенската мировна награда која ја добија со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас во висина од 12.500 евра, ја донираше во солидарниот фонд за справување со Ковид-19.

Огромен број заедници, компании, но и индивидуалци се приклучија преку оваа иницијатива во заедничкото справување со планетарната криза.

РЕКЛАМА

Солидарноста е клучна во периодот кој следува и нашето општество мора да функционира како едно“, напиша Филипче.

- Реклами -