24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Бугарскиот вицепремиер Андреј Ковачев: Му честитам на Георгиевски за предлозите, модерна...

Бугарскиот вицепремиер Андреј Ковачев: Му честитам на Георгиевски за предлозите, модерна македонска нација по 1944 година е многу добар предлог.

Translate (Eng):[gtranslate]

Бугарскиот европратеник и вицепремиер на Европската народна партија, Андреј Ковачев му честиташе на екс македонскиот премиер Љупчо Георгиевски за предлозите кои ги даде за решавање на македонско – бугарскиот спор.

Ковачев вели дека е отровно политичкото опкружување околу Вардар, и затоа тој добил критики.

„Некои елементи од предлогот на Георгиевски да се излезе од ситуацијата во која се најде Владата на РМ, откако тврдоглаво одби да го спроведе Договорот за пријателство и добрососедство повеќе од три години, не се нови. Признавањето и на современата реалност и на историските факти мора да одат рака под рака, како што е запишано во договорот. Многу од неговите идеи покажуваат вистинско разбирање за реалниот проблем меѓу нашите земји и претставуваат сериозна основа за изнаоѓање политичко решение“, вели Ковачев.

РЕКЛАМА

Тој додава дека Бугарија ги препознава новите реалности – создавање на современ македонски јазик и модерна македонска нација по 1944 година.

Георгиевски вели дека земјава треба да даде гаранција дека нема никакава аспирација за Источна Македонија. Според него, во поимот Северна Македонија не влегува Источна Македонија. Георгиевски вели дека погледнато од Скопје, Пиринска Македонија секогаш била Источна.

- Реклами -