0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Македонија Вратен капарот за кинеските вакцини, од Здравство велат договорот не е откажан

Вратен капарот за кинеските вакцини, од Здравство велат договорот не е откажан

Translate (Eng):[gtranslate]

Парите од авансната уплата за кинеските вакцини се вратени, на барање на Министерството за здравство во Кина, потврдуваат за Сител од нашето Министерство за здравство.

Од кабинетот на Министерот Венко Филипче, велат дека вакцините не се откажани.

„Разговорите се во завршан фаза, не станува збор за откажување на договорот. Вакцините против Ковид-19 од производителот Синофарм во најкус можен рок ќе стигнат во нашата земја“, велат од кабинетот на МЗ Венко Филипче.

РЕКЛАМА

Најавите на МЗ и Владата беа дека до крајот на месец февруари ќе пристигнат вакцините од Кина, но и тие кои се набавуваа по директен договор со компанијата Фајзер.