22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаВратен капарот за кинеските вакцини, од Здравство велат договорот не е откажан

Вратен капарот за кинеските вакцини, од Здравство велат договорот не е откажан

Парите од авансната уплата за кинеските вакцини се вратени, на барање на Министерството за здравство во Кина, потврдуваат за Сител од нашето Министерство за здравство.

Од кабинетот на Министерот Венко Филипче, велат дека вакцините не се откажани.

„Разговорите се во завршан фаза, не станува збор за откажување на договорот. Вакцините против Ковид-19 од производителот Синофарм во најкус можен рок ќе стигнат во нашата земја“, велат од кабинетот на МЗ Венко Филипче.

Најавите на МЗ и Владата беа дека до крајот на месец февруари ќе пристигнат вакцините од Кина, но и тие кои се набавуваа по директен договор со компанијата Фајзер.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...