26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаДоктор Пановски: Јас би ги затворил рестораните, а за казина и обложувалници...

Доктор Пановски: Јас би ги затворил рестораните, а за казина и обложувалници ни минута не би чекал.

Рестриктивните мерки се потребни, меѓутоа се невозможни заради тоа што економијата и народот не може да издржи. Луѓето бараат опуштање на мерките и ако се донесат рестриктивните мерки целиот град ќе биде блокиран што само по себе носи ширење на болеста. Не очекувам да има некои рестриктивни мерки, треба да останат постојните, а ќе има апели за употреба на средства за лична заштита. Од здравствен аспект би ги затворил рестораните, меѓутоа дали е тоа реално и можно да се затворат комплет, но економски тоа е очигледно не изводливо. За казина и обложувалници не би разговарал ниту две минути. Тоа е затворен простор без прозори без проветрување.

Ова вечерва го истакна микробиологот Никола Пановски, кој рече дека најважно е граѓаните да не се опуштаат, туку да ги почитуваат мерките за заштита. Помала доза од британскиот сој на вирусот, посочи тој, е потребна за да предизвика болест.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...