Заев: Вакцини од Кина ќе има, но не знам кога точно ќе биде тоа, но јас како оптимист ќе кажам денови се во прашање….

Нема нов ветувачки датум кога вакцините од Кина ќе пристигнат во Македонија.
Уште не се знае точно кога во земјата ќе пристигнат вакцините, рече денеска премиерот Зоран Заев додавајќи дека авансот од страна на министерството за здравство бил повлечен додека се добие одговор од кинеското министерство за надворешни работи. Но, премиерот сепак оптимист дека денови се во прашање.

Министерот за здравство Филипче во интервју за Канал 5 посочи дека иако авансот е повлечен преговорите со Синофарм продолжуваат, а се уште траеле договорите со Фајзер и руски Спутник.

Граѓаните разочарани – велат дека имаат надеж дека ќе пристигнат вакцините, но страв за нивното здравје што додека до нивното пристигнување.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here