24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Нов удар за пушачите: Од денес цигарите поскапи за 5 денари..

Нов удар за пушачите: Од денес цигарите поскапи за 5 денари..

Translate (Eng):[gtranslate]

Од денес почнува нов месец, а тој носи нов бран поскапување на омиленото задоволство на пушачите-цигарите.

Ценовен шок ќе удри по џебот на пушачите кои ќе треба да издвојат 5 денари повеќе за кутија цигари ако до сега родео чинеше 95 денари од денес цената за истата кутија ќе биде 100 ден.

Почнувајќи од 1 јули 2016 година до 1 јули 2023 година ќе расте акцизната стапка која ќе се зголемува по 0.20 денари за цигара секоја година.

РЕКЛАМА

До 2023 овој тренд на растење на цената ќе ги поскапи цигарите за дури 40 денари.

Што велат пушачите за поскапувањето?

Дел од пушачите зголемената цена велат нема да ги погоди значајно. И покрај тоа ќе продолжат да „уживаат во задоволството“ додека многумина размислуваат за сериозно откажување од овој порок кој спред последните податоци бележи раст кај возрасните генерации а пад кај тинејџерите.

- Реклами -