24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаНов удар за пушачите: Од денес цигарите поскапи за 5 денари..

Нов удар за пушачите: Од денес цигарите поскапи за 5 денари..

Од денес почнува нов месец, а тој носи нов бран поскапување на омиленото задоволство на пушачите-цигарите.

Ценовен шок ќе удри по џебот на пушачите кои ќе треба да издвојат 5 денари повеќе за кутија цигари ако до сега родео чинеше 95 денари од денес цената за истата кутија ќе биде 100 ден.

Почнувајќи од 1 јули 2016 година до 1 јули 2023 година ќе расте акцизната стапка која ќе се зголемува по 0.20 денари за цигара секоја година.

До 2023 овој тренд на растење на цената ќе ги поскапи цигарите за дури 40 денари.

Што велат пушачите за поскапувањето?

Дел од пушачите зголемената цена велат нема да ги погоди значајно. И покрај тоа ќе продолжат да „уживаат во задоволството“ додека многумина размислуваат за сериозно откажување од овој порок кој спред последните податоци бележи раст кај возрасните генерации а пад кај тинејџерите.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...