27.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Прекрасна вест: Докторот Ѓорѓи Јота кој беше прегазен од малолетник, не е...

Прекрасна вест: Докторот Ѓорѓи Јота кој беше прегазен од малолетник, не е повеќе во кома..

Translate (Eng):[gtranslate]

Хирургот Ѓорѓи Јота кој беше прегазен од страна на 16-годишно момче и кој поради тешките повреди на мозокот веднаш беше хоспитализиран на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ, веќе е во подобра здравствена состојба.

Раководителката на КАРИЛ, доц. д-р. Маја Мојсова за Фактор информира дека професорот е разбиден од кома.

-Неговата состојба е подобрена. Не е повеќе на респиратор, но попради сериозните повреди на мозокот, останува на понатамошно интензивно лекување, изјави д-р. Мојсова.

РЕКЛАМА

Претходно, Министерот за здравство, Венко Филипче информираше дека професорот Јота по силниот удар на возилото БМВ ХБ се здобил со тешки повреди, односно дека има нагмечување на мозокот и на белите дробови, и дека беше поставен поставен на респираторна машина.

Тешката сообраќајна несреќа ја предизвика малолетник вечерта на 25 февруари околу 20.30. Хирургот Јота си заминувал од работа.
фактор

- Реклами -