27.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Бугарите ќе ги имаат сите права -Ако треба и ќе го смениме...

Бугарите ќе ги имаат сите права -Ако треба и ќе го смениме уставот да ги запишеме како посебна етничка заедница

Translate (Eng):[gtranslate]

-Бугарите во Северна Македонија треба да се чувствуваат како апсолутно слободни граѓани кои може да се организираат како колективна заедница, и ќе ги имаат сите права, па ако треба и нивно споменување во Уставот,Министерот за надворешни работи Бујар Османи синоќа во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 .

На прашањето на новинарот дека во тој случај ќе треба да се менува Уставот, Османи одговори оти нема резерви да бидат споменати како посебна етничка заедница.

-Немаме никаква резерва да бидат споменати како посебна етничка заедница, ако тоа им значи на било која страна, рече Османи.

РЕКЛАМА

На прашањето дали Бугарија има побарано такво нешто, вели не. -Јас не сум чул. Немаат побарано такво нешто. Не сме разговарале за ова, додаде Османи.

Османи во средата, во врска со реакциите за правата на бугарската заедница во Северна Македонија, побара претставниците на бугарските здруженија во земјава да ги контактираат пописните органи и да побараат соодветна графа во рамките на пописот, со цел, како што рече,  утврдување на квантитативната, демографската и географска дистрибуција на оваа заедница, што според него, би придонело значајно при формирањето на идните политики и на Владата.

На тоа реагираше директорот на Заводот за статистика Апостол Симовски, кој во изјава за МИА рече дека во сите пописи од ’48 наваму имало код за бугарска етничка припадност. -Имаме податоци во однос на таа етничка припадност и ќе има и понатаму. Кој како ќе се произнесе е исклучиво негово право и ние не смееме да влијаеме, рече Симовски во средата.

 

 

 

 

 

- Реклами -