25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Заев: Јас имам информација кога ќе стигнат првите вакцини ама како да...

Заев: Јас имам информација кога ќе стигнат првите вакцини ама како да ја кажам, што ако не стигнат?

Translate (Eng):[gtranslate]

На новинарско прашање за тоа кога ќе стигнат првите вакцини премиерот Зоран Заев кажа дека секој момент очекуваат информација кога ќе стигнат првите вакцини. Тој кажа дека има информација дека во недела ќе пристигнат првите 3.000 вакцини преку ДХЛ јавува Сител.

Се очекува министерот за здравство заедно со амбасадорот да ги пречекаат и веднаш да ги пуштат во промет.

Премиерот напомена дека вчера се потврдени 21.000 вакцини од Фајзер, договорот е стигнат и се очекува првата пратка да пристигне до крајот на месецот.

РЕКЛАМА

Во меѓувреме и од КОВАКС системот е пристигната информација дека до крајот на првиот квартал ќе стигнат првите количини вакцини, најверојатно меѓу 20.000 и 30.000. Со ова во март месец почнува масовната вакцинација во која покрај здравствените работници како што е по протоколите ќе се вакцинираат и возрасните граѓани и граѓаните со хронични болести, кажа Заев.

 

 

 

 

 

 

- Реклами -