24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Јас имам информација кога ќе стигнат првите вакцини ама како да...

Заев: Јас имам информација кога ќе стигнат првите вакцини ама како да ја кажам, што ако не стигнат?

На новинарско прашање за тоа кога ќе стигнат првите вакцини премиерот Зоран Заев кажа дека секој момент очекуваат информација кога ќе стигнат првите вакцини. Тој кажа дека има информација дека во недела ќе пристигнат првите 3.000 вакцини преку ДХЛ јавува Сител.

Се очекува министерот за здравство заедно со амбасадорот да ги пречекаат и веднаш да ги пуштат во промет.

Премиерот напомена дека вчера се потврдени 21.000 вакцини од Фајзер, договорот е стигнат и се очекува првата пратка да пристигне до крајот на месецот.

Во меѓувреме и од КОВАКС системот е пристигната информација дека до крајот на првиот квартал ќе стигнат првите количини вакцини, најверојатно меѓу 20.000 и 30.000. Со ова во март месец почнува масовната вакцинација во која покрај здравствените работници како што е по протоколите ќе се вакцинираат и возрасните граѓани и граѓаните со хронични болести, кажа Заев.

 

 

 

 

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...