22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Моравме да бараме врски за да ја примат мојата сестра со 39...

Моравме да бараме врски за да ја примат мојата сестра со 39 температура: Охриѓанка ги обвинува вработените во охридската ковид болница. СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.

Translate (Eng):[gtranslate]

Врските, а не клиничката состојба и симптомите, се причината поради која што денеска сестра ми беше примена во болницата во Охрид, вели за „Слободен печат“ Снежана Билко чија сестра имала покачена телесна температура и снижена сатурација, но сепак според кажувањата на семејството, не добила болнички кревет и хоспитализација додека не пронашле врски.

-Татко ми има 76 години и денеска е хоспитализиран, откако пред два дена го вратија со образложение дека му спаднала температурата. После два дена борба денеска го задржаа иако очекуваме резултати од тестот. Сестра ми која има 50 години и живее со татко ми, се бори три дена дома. Денеска ја вратија, отиде во болницата и ја вратија со образложение дека таква им е процедурата, а тест и закажаа дури во понеделник. Отиде едвај со такси и со 39 степени температура. Прима спрејови за дишење и има прележано три пати запаление на белите дробови. Во охридската болница ја вратија, не ја прегледаа, не и дадоа ниту инфузија. Само ја препратија да се врати дома, да направи крвна слика утре, па да се види како понатаму. Во моментов сестра ми има 40 степени температура и оди повторно сама со такси. Но, најдовме врски за да ја примат. Срам да им е! Дали пациентите се примаат во болница само на умирање? Сега во моментов е на интерно и прима инфузија со падната сатурација, додаде Билко.

за повеќе детали тука… Слободен Печат

РЕКЛАМА
- Реклами -