22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Мораше да има полициски час, очигледно е дека граѓаните се опуштија...

Заев: Мораше да има полициски час, очигледно е дека граѓаните се опуштија и не ги почитуваат мерките.

Премиерот Зоран Заев, на прес-конференција потврди дека ќе има полициски час кој почнува од утре од 22 часот до 5 часот наутро, а ќе трае до 22 март. Тој напомена дека имало потреба од такво нешто затоа што, според него, граѓаните се опуштија, а непочитувањето на мерките придонело да има зголемен број на заразени.

– Очигледно е дека граѓаните се опуштија и не ги почитуваат мерките. Бројките ни кажуваат дека итно мора да се превземе нешто. Ги влечеме искуствата од соседите, од другите земји, кои имаа локдауни, видовме дека влијанието не е конкретно, посебно ако не се почитуваат мерките. Кај нас очекуваме рестораните строго почитување на мерките, а инспекторите се тука да контролираат, рече Заев.

Тој смета дека ова ќе придонесе за намалување на бројките.

– Знаеме дека младите се најголемите трансмитери на заразата, некогаш и без симптоми, не знаејќи дека се инфицирани, може да го пренесат вирусот. Сметам дека ќе придонесе за намалување на бројките, истакна премиерот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...