Филипче : Нема лекарска грешка во работата на д-р Асани кој остави родилка без матка, бубрег и јајник

Во емисијата „Утрински брифинг“, министерот за здравство, Венко Филипче, потврди дека немало пропуст во лекарската интервенција на струшкиот доктор Мухамед Асани.

Стручниот надзор на Лекарската комора спроведен за гинекологот и директор на струшката болница покажал дека немало пропуст во лекарската интервенција кога на родилката Јилдз Веапоска ѝ биле отстранети матката, бубрегот и јајникот, пренесува „Слободен печат“.

„Пристигна извештајот од лекарската комора, каде се вели дека стручниот надзор не наишол на пропуст“, рече Филипче.

Тој додаде дека за дивата ординација која Асани ја имал дома, а за која ДЗСИ одлучувал, има постапка во обвинителството во Струга.

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here