2.7 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче : Нема лекарска грешка во работата на д-р Асани кој остави...

Филипче : Нема лекарска грешка во работата на д-р Асани кој остави родилка без матка, бубрег и јајник

Во емисијата „Утрински брифинг“, министерот за здравство, Венко Филипче, потврди дека немало пропуст во лекарската интервенција на струшкиот доктор Мухамед Асани.

Стручниот надзор на Лекарската комора спроведен за гинекологот и директор на струшката болница покажал дека немало пропуст во лекарската интервенција кога на родилката Јилдз Веапоска ѝ биле отстранети матката, бубрегот и јајникот, пренесува „Слободен печат“.

„Пристигна извештајот од лекарската комора, каде се вели дека стручниот надзор не наишол на пропуст“, рече Филипче.

Тој додаде дека за дивата ординација која Асани ја имал дома, а за која ДЗСИ одлучувал, има постапка во обвинителството во Струга.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...