28.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Парична казна или затвор до една година за физички лица кои не...

Парична казна или затвор до една година за физички лица кои не го почитуваа полицискиот час

Translate (Eng):[gtranslate]

Парична казна или 3атвор до една година за физички лица, а парична казна до 30 милиони денари за правни лица, предвидува Кривичниот законик за непочитување на полицискиот час што со одлука на Владата ќе трае од денеска до 22 март од 22 часот вечерта до 05 часот наутро.

Непочитувањето на забраната за движење значи извршување на кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

Тоа е регулирано со член 206 од Кривичниот законик.

РЕКЛАМА

Во ставот 1, е пропишано дека секој што за време на епидемија не постапи според прописите или наредбите со кои се определуваат мерки за нејзиното сузбивање или спречување, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.

Во ставот 2, пак, се вели дека ако делото го стори правно лице, пропишана е парична казна, која може да биде до милиони денари.

- Реклами -