20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВМРО-ДПМНЕ - Каракачанов лаже - ниту едно од посочените функционери нема бугарски...

ВМРО-ДПМНЕ – Каракачанов лаже – ниту едно од посочените функционери нема бугарски пасош

Во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ  се вели дека „ниту еден од посочените функционери на ВМРО-ДПМНЕ нема бугарски пасош, што само покажува дека неговата денешна објава е класична лажна вест“. Уште се додава дека оваа постапка на Каракачанов била поради политиката што ја води ВМРО-ДПМНЕ. „Очигледно дека Каракачанов воден од својата антимакедонска политика има за цел да оцрнува и да фабрикува невистини против функционери на ВМРО-ДПМНЕ и против партијата, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија во Македонија која остро се спротивставува на неговите негации на македонскиот јазик, македонскиот народ, македонскиот идентитет и македонската историја“.

 

Каракачанов тврди дека „копајќи по податоците од бугарските општини“ додека одмара меѓу два настани во кампањата за изборите, ги сретнал имињата на Александар Николоски, Антонио Милошоски, Никола Мицевски, Стефан Андоновски, Александар Пандов, Љупчо Димовски, Филип Петровски… Некои од нив ги знаел лично и тие „тајно живееле за мајка Бугарија“.

 

Објавувањето на имињата ВМРО-ДПМНЕ го поврзува со Зоран Заев, тврдејќи дека тоа била фрлена гума за негов спас поради набавките на вакцините и софтверот на Драги Рашковски. „Лагите кои денес Каракачанов ги лиферуваше на својот Фејсбук профил нема да му помогнат на неговиот пријател Зоран Заев. Заев и неговата влада не ги спасува ништо од сѐ поизвесниот крај, ниту спиновите, ниту лагите на Каракачанов“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...